Müşteri Destek

MÜŞTERİ DESTEK

Müşteri Destek sayfamıza hoş geldiniz. Tengom.com dan yapacağınız alışverişleriniz hakkında olabilecek sorularınızın yanıtlarına aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. Aradığınız bilgiye www.tengom.com da bulamadıysanız veya ürünlerimiz hakkında başka bir sorularınız varsa yanıtlar için İletişim Formu sayfamızdan müşteri temsilcimize mesaj gönderebilirsiniz.  İletişim bilgileri için lütfen 'İletişim ' sayfasını ziyaret ediniz.  

İNDİRİMLER & KAMPANYALAR

Sitemizde uygulanabilecek kampanyaları izleyerek avantajlı alışverişler yapabilirsiniz. Kampanyalarımız çeşitli şekillerde olabilmektedir.

-          Sezon sonu indirim kampanyaları.

-          Seri sonu indirimleri.

-          Çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa düzenlenen hediye ve indirim kampanyaları.

-          Özel günlere göre kampanyalar.

-          Ürüne özel kampanyalar.

-          Süreli kampanyalar.

-          Marka bazlı indirim ve hediye kampanyaları.

-          Sepet tutarına göre kampanyalar.

-          Ürün sayılarına göre kampanyalar.

-          Müşteri grubuna göre kampanyalar.

 

ÜRÜN SEÇİMİ

Ürün kategorilerini dolaşırken görüntülenen ürünlerden veya dilediğiniz özelliklerde arama yaptırarak bulduğunuz ürünlerden beğendiğiniz ürün üzerine tıklayarak seçim yapabilir, ürünün detaylı bilgilerini görebilirsiniz.

Detayını görüntülemekte olduğunuz ürünü almaya karar verdiğiniz zaman varsa bedenini, ürün sayısını ve diğer seçilebilir özelliklerini seçiniz ve ürün resminin sağ tarafında göreceğiniz “Sepete Ekle” düğmesini tıklayarak ürünü sepete atınız.

Ürün sepete atıldığında bir kutu açılarak sepetinizdeki ürünlerin listesini size gösterecektir. Alışverişe devam edebilir veya sepetinize gidebilirsiniz.

ÜRÜN ARAMA

Ürünleri çeşitli özelliklerine göre aratabilirsiniz. Ürün cinsi, kategorisi, adı, rengi ve benzeri anahtar sözcükleri bulunduğunuz sayfanın üst tarafında yer alan “Aradığınız ürün…” yazan arama kutucuğuna girip ENTER tuşuna basabilir veya kutucuğun sağ tarafında bulunan büyüteç düğmesini tıklayarak arama yaptırabilirsiniz. SİPARİŞ VERME

Bulunduğunuz sayfanın sağ üst bölümünde bulunan “Sepet” düğmesini tıklayarak sepete attığınız ürünleri, sepetinizin tutarını ve diğer detayları görebilir, sepetten ürün çıkarabilir, ürün adedini değiştirebilirsiniz.

Sepete başkaca bir ürün eklemeyecekseniz alışverişinizi tamamlama aşamasına geçebilirsiniz.

Sipariş verme işlemi adımları şöyledir:

-          Sepetteki ürünler listesinin üst sağ ve alt sağ köşelerinde bulunan “Satın Al” düğmesini tıklayın.

-          Mağazamıza üye girişinizi henüz yapmamışsanız “Üye Giriş” sayfasını görürsünüz. Zaten üyeliğiniz varsa e-posta adresinizle giriş yapabilir, üyeliğiniz yoksa “üye giriş” kutucuğunun alt tarafında bulunan “Üye olmak için tıklayınız.” Linkini tıklayarak üye olabilirsiniz.

Dilerseniz üye olmadan da sipariş işleminize devam edebilirsiniz. Sayfanın sağ bölümünde yer alan kutucuklara istenen bilgileri doldurup “Giriş” düğmesini tıklamanız yeterli olacaktır. Lütfen ad ve soyadınızı ayrılmış kutulara ayrı ayrı giriniz.

-          Teslimat ve fatura adres bilgileriniz giriniz. Teslimat adresinizle fatura adresiniz aynı olabilir.

Bu aşamada var olan adres listenizden bir adres seçebilir veya yeni bir adres ekleyebilirsiniz.

Adres seçim aşamasını tamamlamışsanız “Ödeme ve Kargo Bilgileri” için sayfanın sağında bulunan sepet özetinin altındaki “Devam” düğmesini tıklayınız.

-          “Ödeme Seçenekleri” sayfasından dilediğiniz bir ödeme şeklini seçiniz, yaptığınız seçimin gereği olabilecek kredi kartı ve benzeri bilgileri giriniz, sayfanın sağında bulunan sepet özetinin altındaki “Ön Bilgilendirme Formu” ve “Mesafeli Satış Sözleşmesini” onaylayınız ve “SİPARİŞİ ONAYLA” düğmesini tıklayınız.

Siparişinizi başarıyla verdiniz.

Lütfen açılan sayfadaki sipariş bilgilerini not ediniz.  Siparişinizin durumunu sitemizden takip edebilir, müşteri hizmetlerimizden bilgi alabilirsiniz.

KREDİ KARTI GÜVENLİK KONTROLÜ Tengom.com’da işlemlerinizi güvenle yapabilmeniz için SSL (Secure Socket Layer) ve SET (Secure Electronic Transaction) teknolojileri kullanılmaktadır. Kredi kartı işlemlerinizi yaparken kart bilgileriniz bankaya güvenle ulaşır. Sitemizde hiçbir şekilde kredi kartı bilgileriniz saklanmaz doğrudan bankaya gönderilir. Her hangi bir şekilde sitemizin ismi ve/veya logosu kullanılarak yapılmaya çalışılacak dolandırıcılık olaylarına karşı internet tarayıcınızın adres çubuğundaki adresin tengom.com ile başladığından, her hangi bir harf farklılığı, eklemesi olmadığından emin olunuz.

Kredi Kartı, PayPal veya BKM Express ile yapacağınız ödeme işleminiz aşağıdaki nedenlerden ötürü gerçekleşmeyebilir: 1.    Kredi kartınızın kullanılabilir limiti yetersiz olabilir.  2.    Kart numaranızı hatalı girmiş olabilirsiniz.  3.    Kartınızın son kullanma tarihi geçmiş olabilir.  4.    İnternet bağlantınızda anlık veya uzun süreli sorun oluşmuş olabilir.

Kartınızdan ödeme işleminin başarısız olması durumunda ekranda başarısızlığın nedeni görüntülenecektir. Bankayı ilgilendiren nedenlerle işlem gerçekleşmemişse lütfen bankanızla görüşünüz, diğer durumlarda girdiğiniz bilgileri kontrol edip yeniden deneyiniz.

 

GARANTİ, İPTAL VE İADE İŞLEMLERİ

SİPARİŞ İPTALİ Mağazamızdan verdiğiniz siparişi ödeme işleminiz henüz gerçekleşmemişse müşteri hizmetlerimizle görüşerek iptal edebilirsiniz.

Ödemenin gerçekleştiği ancak ürünün henüz kargoya verilmediği durumlarda da müşteri hizmetlerimizle görüşerek sipariş iptali ve ücretin iadesi sağlanabilir. Ücret iadesi kesinti yapılmaksızın aynı kanaldan gerçekleştirilir.

Ürünün kargoya verildiği durumlarda iade işlemlerinin yapılması gerekecektir.

 

İADE KOŞULLARI VE DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ

Vazgeçmeniz Halinde: Mağazamızdan almış olduğunuz ürünü ambalajı açılmadan, kullanmadan, bozulmasına imkan vermeden satış fatura tarihinden itibaren 14 gün içerisinde faturası ile birlikte iade edebilirsiniz. Orijinal ambalajı bozulmuş, tekrar satışa sunulma niteliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Ürünler eğer var ise standart aksesuarı ile birlikte eksiksiz ve hasarsız iade edilmelidir. İade nedeniyle ödenecek kargo giderleri tüketici tarafından karşılanacaktır. Ürünün Taşıma Sırasında Hasar Görmesi Halinde: Size teslim edilecek olan kargoyu kargo görevlisinin yanında açarak fatura ile kargo içeriğini karşılaştırınız, sağlamlığını kontrol ediniz.

Taşıma sırasında hasar oluşmuş olması, ürünlerin eksik veya hatalı olması durumlarında var olan sorunları kargo görevlisinin yardımı ile tutacağınız tutanakta belirtip, ürünü kargo yetkilisine teslim ediniz. Aksi halde ürünü eksiksiz aldığınız kabul edilip iade işlemi gerçekleştirilmez.

Fişsiz, faturasız ve tutanaksız gönderilmiş olan ürünlerin iadeleri kabul edilmeyecektir.

İade ürünler, fatura ve varsa eksik/hata/hasar tutanağının tarafımıza ulaşmasını takiben yetkili personelimiz değerlendirme yapıp iade koşullarının sağlandığını onaylamaları halinde ödemeniz 3 gün içinde aynı kanaldan size iade edilecektir.

İade koşullarının sağlanmadığının tespiti halinde iade ettiğiniz ürünler kargo ücreti size ait olmak üzere kargoya verilecektir.

Ücret iadesinin ilgili bankaya yapılmasından sonraki süreçte meydana gelecek gecikmelerde sorumluluk bankaya aittir ve tengom.com sorumlu değildir. Dilerseniz taşıma sırasında hasar görmüş olan ürününüzün yerine aynı veya eş değerde başka bir ürün alabilirsiniz.

İade koşullarının sağlandığı durumlarda iade kargo ücreti firmamıza aittir. Ürünün Ayıplı Olması Halinde: Ürünün ayıplı olması durumu teslimat sırasında fark edilemeyip ürünün kullanımında ortaya çıkmışsa fatura ve sipariş numaralarınızla birlikte müşteri hizmetlerimizle temasa geçiniz.

Müşteri hizmetlerimiz belirtmiş olduğunuz gerekçenizi uygun görürse faturanızla birlikte almış olduğunuz ürünü test edilmesi için ilgili firmaya gönderir. Yapılan inceleme sonunda firmadan gelen raporda test edilen üründe bozukluk görülmez ise kargo ücreti size ait olmak üzere size iade edilir.

Alerji ve benzeri sağlık nedenleriyle sorun yaşandığı belirtilen ürünler ilgili firmaca test edilir, sorun görülmezse sizden ürünün sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koyan doktor raporu istenir. Alınan doktor raporunun müşteri hizmetlerimize ulaşmasını takiben talebinize uygun olarak aynı ücrette başka bir ürün gönderilebilir veya ödediğiniz ücret aynı kanaldan tarafınıza iade edilir. Ayıplı ürün durumlarında iade edilen ürünün kargo masrafları tarafımızdan karşılanacaktır.

 

KARGO ve GÖNDERİM İŞLEMLERİ

ÜRÜNÜ TESLİM ALIRKEN DİKKAT EDECEĞİNİZ ŞEYLER    

-          Gelen paketi kargo görevlisinin yanında dikkatlice kontrol ediniz.

-          Fiziksel olarak zarar görmüş, ezilmiş, yırtılmış, ıslanmış, yabancı madde bulaşmış, açılmış paketleri teslim almayınız.

-          Paket hasarsız dahi olsa mutlaka açıp ürünlerin zarar görmediğinden emin olunuz.

-          Ürünlerde hasar, hata veya eksiklik görülmesi halinde kargo görevlisinin yardımıyla tutanak düzenleyip durumu ayrıntılı olarak belirtiniz ve ürünü teslim almayınız.

-          Ürünlerle ilgili sorunların tutanakla belirtilmediği durumlarda sorumluluk size ait olacaktır.

 

ÜRÜN HAZIRLAMA VE KARGO SÜRELERİ

Siparişinizin kesinleşmesini takip eden 3 iş günü içerisinde ürünleriniz hazırlanıp kargoya verilecektir.

Kargo ulaştırma süresi teslimat yapılacak adrese göre 2 güne kadar sürebilmektedir.

Olağan üstü hava ve yol koşullarında öngörülen sürelerde artışlar olabilir.

 

HAVALE İLE ÖDEME

Sepet tutarınızı sitemizde belirtilen banka hesap numarasına havale/eft yapınız.

Havale/eft açıklama alanına üye adınızı ve sipariş numaranızı belirtiniz.

Havale/eft bilgilerinizi info@tengo.com adresine gönderiniz.

Havale/eft işlemi 3 iş günü içerisinde gerçekleşmeyen siparişler iptal edilir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.